1.A színházi munka során alkalmazott szúró-, vágó- és lőfegyverek, valamint a pirotechnikai eszközök alkalmazásának szabályai
A színházi előadások kapcsán gyakran előfordul, hogy egyes jelenetekben szúró-, vágó-, illetőleg lőfegyvereket, valamint pirotechnikai eszközöket használnak. Ezek veszélyessége okán a 35/1997. (XII.5.) MKM rendelet (a színházművészeti biztonsági szabályzat kiadásáról)
1. számú melléklete, különleges előírásokat tartalmaz…
2. Magasban történő munkavégzésnél használt időszakos felülvizsgálatot igénylő védőfelszerelések nyilvántartása
3. A vidámparkokban és rendezvényeken használt mutatványos berendezésekre vonatkozó különleges előírások
Napjainkban már egy falunap sem képzelhető el körhinta, dodgem vagy éppen céllövölde nélkül. Az ilyen rendezvényeken és fixen telepített helyeken (vidámpark) használt mutatványos berendezések az általuk végzett különleges mozgások és legfőképpen az azt használatba vevő közönség életének és testi épségének a megóvása okán ezekre a szerkezetekre külön jogszabályi előírások vonatkoznak…
4. Színházi művész-, statiszta és műszaki dolgozók öltözőire, mellék- és közös helyiségeire vonatkozó előírások
A színházakra, intézményekre és játszóhelyekre, ahol színházi és zenei előadásokat tartanak, külön jogszabályi előírások vonatkoznak, mint más munkahelyekre. Ezeket az előírásokat a 35/1997. (XII. 5.) MKM rendelet (a Színházművészeti Biztonsági Szabályzat kiadásáról) 1. számú melléklete tartalmazza…
5. Biztonsági szolgálatok
A személy- és vagyonvédelmi tevékenység a művészeti, szórakoztató és szabadidős rendezvények alkalmával a szolgáltatást támogató tevékenységek körébe esik. Szórakoztató rendezvények, mint például falunapok, művészeti és zenei fesztiválok alkalmával az odalátogató emberek létszámának nagysága, az ott lévő emberek vérmérséklete közti különbsége, esetleges alkohol és drog fogyasztás mind indokolja a rend és a biztonság fenntartása érdekében biztonsági szolgálat működtetését az esemény ideje alatt…
6. Strandok takarítása
Az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységek nemzetgazdasági ágazatában tartozik az egyéb közegészségügyi szolgáltatás, mely a strand területek takarítására vonatkozik…
7. Úttisztítás, hóeltakarítás
Az adminisztratív és a szolgáltatást támogató tevékenységek közé sorolják a kifutópályák, utcák tisztítását, az utak sózását, homokszórását, illetve a hó- és jégmentesítést. Ezeknek a munkafolyamatoknak a végzése során a tisztítandó, sózandó, síkosságmentesítendő útszakasz hosszúságának okán, sok esetben gépjárművekre szerelt berendezéseket (hóeke, sószóró felépítmény stb.) alkalmaznak, melyek a gépjárművekkel az útviszonyokra tekintettel egyébként is kockázatos közlekedésen felül, többletkockázatot okoznak…
8. Díszlet- és színpadépítés
A művészet ágazaton belül előfordul, hogy az egyes színházi, táncos, zenés vagy film produkciók előadásához, elkészítéséhez színpadra vagy épített környezetre (díszletre) van szükség. A színpad építés is egyes világszintű ismertséget élvező előadóknál, de a filmforgatásokra épített díszletek kivitelezése már sok esetben komoly építőipari tevékenységnek minősül. Az ilyen munkálatok során ugyanazokat az építőipari előírásokat kell betartani, mint bármilyen épület építése esetén…
9. Speciális takarítás
Az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységek közé tartozik a speciális takarítás, melyen belül értendő minden épülettípus külső takarítása is. Az ilyen jellegű munkáknál előfordul, hogy az épület külső falazata vagy üveg felületei szorulnak tisztításra és az az épület magassága miatt csak speciális létráról, állványrendszerről, felfüggesztett emelvényről, ipari alpin technikával vagy személyemelő szerkezet segítségével történhet. Ennek apropóján kell beszélni a magasban történő munkavégzésről ebben az ágazatban…
10. Fertőtlenítés, kártevőirtás
Az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységek között találhatjuk a fertőtlenítést és kártevőirtást…